stampa | chiudi

Ekonomi

20/03/2013 18:36:54

BE vėmendje pėr kapitalet nė Qipro

'Autoritetet qipriote kanė tre gjėra pėr tė bėrė deri tė martėn, paraqitjen e njė plani B tė besueshėm dhe tė qendrueshėm pėr tė zėvendėsuar planin europian tė shpėtimit financiar hedhur poshtė nga Parlamenti, vendosjen e njė bllokimi pėr njė kohė tė gjatė tė kapitaleve tė vendosura nė banka dhe pėrgatitjen e bashkimit mes dy bankave kryesore nė vėshtirėsi'


(16:17) Bashkimi Europian kėrkon tė bindė drejtuesit qipriotė tė vendosin njė bllokim tė kapitaleve tė vendosura nė bankat e ishullit mesdhetar pėr tė shmangur falimentimin e tyre, theksoi sot njė burim europian.

"Autoritetet qipriote kanė tre gjėra pėr tė bėrė deri tė martėn, paraqitjen e njė plani B tė besueshėm dhe tė qendrueshėm pėr tė zėvendėsuar planin europian tė shpėtimit financiar hedhur poshtė nga Parlamenti, vendosjen e njė bllokimi pėr njė kohė tė gjatė tė kapitaleve tė vendosura nė banka dhe pėrgatitjen e bashkimit mes dy bankave kryesore nė vėshtirėsi'', theksoi ky burim duke e vėnė theksin tek rreziku pėr njė dalje tė Qipros nga zona euro.

''Rreziku ėshtė njė dalje e Qipros nga zona euro'', theksoi ai.
Ndėrkohė qė bankat duhet tė qendrojnė tė mbyllura deri tė martėn, urdhėrat janė dhėnė pėr tranferimin e miliarda eurove tė vendosura nė bankat e ishullit mesdhetar qė prej rifillimit tė aktiviteteve.

''Vendimi pėr vendosjen e njė bllokimi tė kapitaleve i pėrket drejtuesve qipriotė. Traktatet evropiane parashikojnė mundėsinė pėr vendosjen e kėsaj mase, por vendimi ėshtė politik'', theksoi i njėjti burim.


PARIS - Depozitat bankare tė qytetarėve jorezidentė nė Qipro arritėn nė fund tė muajit shtator 2012 nė 20 miliardė euro, sipas njė studimi tė publikuar sot nga Instituti Ndėrkombėtar i Financės (IIF), qė mbėshtetet nė shifrat e Fondit Monetar Ndėrkombėtar (FMN) dhe Bankės sė Qipros.

Kėsaj shume, i shtohen dhe 13,1 miliardė euro promovuar nga filialet greke tė bankave qipriote dhe 4,5 miliardė tė depozituara nė degėt e vendosura nė vende tė tjera. IIF citon shifrat e Bankės Qendrore Europiane (BQE) qė thekson se 85 pėr qind e depozitave tė jorezidentėve, rreth 19 miliardė euro vijnė nga vende jashtė Bashkimit Evropian.

Plani i shpėtimit financiar, hedhur poshtė nga parlamenti i Qipros, parashikon njė taksė tė jashtėzakonshme prej 6,75 pėr qind pėr tė gjitha depozitat bankare nga 20 000 nė 100 000 euro dhe 9,9 pėr qind, mbi kėtė shumė, si kėmbim i njė kredie prej 10 mialiardė eurosh nga zona euro dhe FMN pėr ishullin nė prag tė falimentimit.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi