stampa | chiudi

Ekonomi

20/03/2013 16:38:13

Miratohet huaja pėr sigurinė e digave

Financimi do tė ndihmojė nė pėrmirėsimin e efiēencės operacionale dhe pėrmirėsimin e qėndrueshmėrisė sė furnizimit me energji


TIRANE - Komisioni pėr ekonominė dhe financat miratoi tė mėrkurėn marrėveshjen e huasė, ndėrmjet Shqipėrisė dhe Bankės Europiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim (BERZH), pėr financimin e projektit tė pėrmirėsimit tė Sigurisė sė Digės nė Hidrocentralin e Komanit.

Financimi do tė mbėshtesė qeverinė nė sigurimin e hidrocentralit tė Komanit. Financimi do tė ndihmojė nė pėrmirėsimin e efiēencės operacionale dhe pėrmirėsimin e qėndrueshmėrisė sė furnizimit me energji.

HEC-i Komanit u ndėrtua nė Lumin Drin nė pjesėn veri-lindore tė Shqipėrisė nė mes tė kaskadės sė Drinit nė vitin 1985. Bazeni i kėtij HEC-i ka njė kapacitet prej 450 milion m3 ujė. Impianti u vu nė punė nė dy faza: njėsitė 1, 2 dhe 3 nė vitin 1985, dhe njėsia 4 ėshtė vėnė nė punė nė vitin 1988. Diga ėshtė e lartė 125 m.

Dy tunele furnizojnė me ujė tė katėr turbinat qė ndodhen nė sallėn e turbinave. Kapaciteti i instaluar i HEC Koman ėshtė 600 MW dhe prodhimi mesatar vjetor 2,060 GWh. Impianti ėshtė i lidhur me rrjetin 220 kV tė transmetimit.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi