stampa | chiudi

Ekonomi

20/03/2013 10:32:58

Qipro, tė paguajnė tė pasurit (update)

Parlamenti nuk miraton projektligjin pėr njė plan shpėtimi tė Bashkimit Europian dhe Fondit monetar ndėrkombėtar nė kėmbim tė njė takse tė detyruar mbi depozitat bankare nė Qipro


(15:37) Situata aktuale dhe kriza qė ka pėrfshirė Qipron nė sektorin financiar ''nuk pėrbėn rrezik pėr stabilitetin e rajonit tė zonės euro'', deklaroi pak mė parė ministri francez i Bilancit, Bernard Cazeneuve, gjatė njė interviste tė dhėnė pėr radion gjermane RTL. ''Nuk besoj se situata nė Qipro pėrbėn ndonjė rrezik pėr stabilitetin nė rajonin e eurozonės'', u shpreh Cazeneuve, ku i referohej pėrgjigjes negative qė iu dha dje nga parlamenti qipriot projektligjit pėr planin evropian tė shpėtimit ekonomik pėr ishullin e Mesdheut. Plani evropian i shpėtimit ekonomik pėrfshin nė brendėsi tė tij edhe njė taksė tė posaēme tė detyruar mbi depozitat dhe llogaritė bankare nė Qipro, fakt qė nėse do tė miratohet do tė prekte ndjeshėm shtetasit rusė, qė zotėrojnė rreth 30 miliardė euro nė ishull.


(15:33) Situata aktuale dhe kriza qė ka pėrfshirė Qipron nė sektorin financiar ''nuk pėrbėn rrezik pėr stabilitetin e rajonit tė zonės euro'', deklaroi pak mė parė ministri francez i Bilancit, Bernard Cazeneuve, gjatė njė interviste tė dhėnė pėr radion gjermane RTL. ''Nuk besoj se situata nė Qipro pėrbėn ndonjė rrezik pėr stabilitetin nė rajonin e eurozonės'', u shpreh Cazeneuve, ku i referohej pėrgjigjes negative qė iu dha dje nga parlamenti qipriot projektligjit pėr planin evropian tė shpėtimit ekonomik pėr ishullin e Mesdheut. Plani europian i shpėtimit ekonomik pėrfshin nė brendėsi tė tij edhe njė taksė tė posaēme tė detyruar mbi depozitat dhe llogaritė bankare nė Qipro, fakt qė nėse do tė miratohet do tė prekte ndjeshėm shtetasit rusė, qė zotėrojnė rreth 30 miliardė euro nė ishull.


(15:28) Kryetari i Parlamentit Europian, Martin Schulz deklaroi sot se ''nė Qipro nuk mund t'u vihej mbi shpatulla njė barrė e rėndė familjeve normale dhe ndėrmarrjeve tė vogla familjare dhe se kategoria qė duhet tė mbante njė peshė tė tillė ishin mė tė pasurit. ''Nė Qipro nuk mund t'u vendoset njė barrė kaq e rėndė mbi shpatulla familjeve normale dhe bizneseve tė vogla'', deklaroi Martin Schulz gjatė njė interviste qė kishte bazė Evropėn nė 2014. ''Pas pėrgjigjes negative tė Parlamentit qipriot, duhet tė rifillojnė negociatat me qėllim qė tė arrihet tė mbahet kjo peshė nga ata qė janė mė tė pasur pa penalizuar ata qė kanė shumė pak, ose nuk kanė asgjė'', deklaroi kreu i Parlamentit Europian.


BRUKSEL - Autoritetet e zonės euros ''kanė ndjekur me shumė kujdes zhvillimet e djeshme nė Qipro'', ku parlamenti nuk e ka miratuar njė projektligj pėr njė plan shpėtimi tė Bashkimit Europian dhe Fondit monetar ndėrkombėtar nė kėmbim tė njė takse tė detyruar mbi depozitat bankare nė Qipro dhe i ka ''pėrsėritur sot Nikosisė ofertėn ekonomike'', shkruante nė njė komunikatė tė shkurtėr presidenti i Eurogrupit, Jeroen Dijsslbloem. ''Eurozona i ka ndjekur me kujdes zhvillimet e djeshme nė parlamentin qiprot dhe i ripėrsėrit ofertėn Nikosisė pėr planin e shpėtimit ekonomik'', theksonte kreu i Eurogrupit.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi