stampa | chiudi

Ekonomi

19/03/2013 11:36:18

Qipro, bursa pezullohet deri tė enjten

Presidenti nuk do tė mund tė arrijė mbėshtetjen e nevojshme parlamentare pėr tė mundėsuar miratimin e taksės detyruese pėr depozitat bankare nė Qipro


(18:01) Situata e rėndė ekonomike e krijuar nė Qipro do tė jetė nė qendėr tė njė takimi qė pritet tė zhvillohet gjatė mbrėmjes sė sotme nė Athinė mes kryeministrit grek, Adonis Samaras dhe aleatėve tė koalicionit tė tij qeveritar, liderit tė PASOK-ut, socialistit Evangjelos Venizelos dhe Fotis Kuvelis i sė Majtės Demokrate, Dimar, njoftuan burimet mediatike greke.

Pėrsa i takon situatės nė Nikosia, kryeministri grek shprehu solidaritetin e Greqisė ndaj Qipros dhe popullit qipriot, ndėrsa PASOK-u dhe e Majta Demokrate kanė shprehur kundėrshtimiet e tyre lidhur me taksėn e detyrueshme pėr depozitat bankare.

Venizelos foli pėr masa ndėshkuese dhe me tendencė tė ashpėr nga ana e Bashkimit Europian, ndėrsa Kuvelis, bėri thirrje dhe rekomandoi tė shmanget shembulli i Greqisė lidhur me shkurtimet e pagave dhe pensioneve.


(18:00) Kancelarja gjermane, Angela Merkel i ka deklaruar sot presidentit qipriot, Nikos Anastasiadhis, qė negociatat mbi planin e shpėtimit do tė zhvillohen vetėm me Trojkėn, bėnė tė ditur burime zyrtare vendase. "Njė bisedė telefonike mes Merkel dhe presidentit qipriot ėshtė zhvilluar mbrėmjen e djeshme", theksuan burimet zyrtare vendase. "Gjatė kėsaj bisede telefonike, Merkel deklaroi se negociatat mbi planin e shpėtimit duhet tė zhvillohej me Trojkėn BE-BQE-FMN", shtuan burimet zyrtare vendase. Burimet zyrtare vendase nuk dhanė hollėsi tė mėtejshme mbi kėtė bisedė telefonike.

(17:57) Presidenti qipriot, Nicos Anastasiades do tė takohet sot me kancelaren gjermane, Angela Merkel pėr planin e shpėtimit tė negociuar me Bashkimin Europian, deklaroi zėdhėnėsi i qeverisė qipriote. "Natėn e kaluar, presidenti ka pasur njė bisedė telefonike me (...) Merkel, i cili ka informuar situatėn nė Qipro. Presidenti ka informuar kancelaren pėr mundėsinė qė parashikon reduktimin e nevojave pėr marjen e fondeve qipriote'', konfirmoi Christos Stylianides.''Ai do tė zhvillojė njė bisedė tjetėr me Merkelin dhe tė vazhdojė kontaktet me drejtuesit'', shtoi ai.

(17:45) Bursa qipriote njoftoi sot se kishte ndėrprerė pėrkohėsisht aktivitetin e saj pėr tė paktėn deri tė enjten. ''Kjo masa u mor pėr tė ndėrprerė rėnien e saj, qė do tė thotė mbrojtje e investitorėve'', thanė burime nga bursa e ishullit tė ndarė.

(17:00) Presidenti qipriot, Nicos Anastadhiades nuk ka numrat e nevojshėm nė parlament pėr marrjen e miratimit lidhur me ēėshtjen e njė takse tė detyruar nė depozitat bankare, tė propozuar nga Bashkimi Europian, nė kėmbim tė njė plan shpėtimi ekonomik pėr ishullin mesdhetar, sipas deklaratės sė njė zėdhėnėsi tė qeverisė qipriote. ''Presidenti nuk do tė mund tė arrijė mbėshtetjen e nevojshme parlamentare pėr tė mundėsuar miratimin e taksės detyruese pėr depozitat bankare nė Qipro'', deklaroi zėdhėnėsi i qeverisė qipriote.

PARIS - Ministri francez i Financave deklaroi sot se rasti i Qipros ėshtė i veēantė dhe nuk ka rrezik pėr pėrhapje tė fenomenit.

''Rasti i Qipros pėrbėn njė femomen tė izoluar, rrjedhimisht nuk ka rrezik pėr pėrhapje tė tij'', deklaroi ministri francez i Ekonomisė, Pierre Moscovici. Po ashtu ai theksoi se karakteristikat e vendit janė njė rast i veēantė nė panoramėn europiane.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi