stampa | chiudi

Ekonomi

16/03/2013 12:16:13

Ēmimet e ushqimeve tė qėndrueshme

Me ngrohjen e temperaturave pritet tė rritet prodhimi vendas bujqėsor nė tregjet e vendit


TIRANE - Ēmimet e produkteve ushqimore nė tregjet e shitjes me shumicė tė vendit, ishin tė qėndrueshme kėtė fundjavė, teksa rritja e ēmimit pėr fruta-perimet e importit u kompensua nga rėnia e kostos sė prodhimeve bujqėsore sezonale vendase, bėri tė ditur Kėshilli i Agrobiznesit Shqiptar (KASH). Indeksi i 25 artikujve ushqimorė, qė liston KASH shėnoi tė njėjtat ēmime sa javėn e kaluar, duke pasur njė ndryshim tė vogėl me 0.5- 0.8 lekė nė fillim tė muajit mars. Burime nga KASH, bėjnė tė ditur se me ngrohjen e temperaturave pritet tė rritet prodhimi vendas bujqėsor nė tregjet e vendit, duke diktuar kėshtu dhe ulejn e ēmimit tė shitjes sė tyre. Pranvera ėshtė sezoni qė dominon prodhimin vendas bujqėsor, kundrejt importeve duke favorizuar dhe ulje tė ēmimit tė shitjes sė tyre.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi