stampa | chiudi

Ekonomi

15/03/2013 11:09:57

500 milion Lekė nga privatizimet do tė financojė defiēitin

Qeveria vendosi njė ditė mė parė pėrdorimin e njė pjesė tė tė ardhurave nga privatizimi i 4 HEC-eve pėr shpenzime kapitale dhe pėr borxhin publik


TIRANE - Tė ardhurat nga privatizimet nė buxhetin e shtetit pėr vitin 2013 llogariten 500 milionė lekė. Qeveria vendosi njė ditė mė parė pėrdorimin e njė pjesė tė tė ardhurave nga privatizimi i 4 HEC-eve pėr shpenzime kapitale dhe pėr borxhin publik. Tė ardhurat nga privatizimi janė tė ardhurat qė sigurohen nga shitja e njė aseti publik. Sipas klasifikimit tė Divizionit tė Statistikave tė Kombeve tė Bashkuara, qė ėshtė njėkohėsisht edhe sistemi i pėrdorur nė vendin tonė, kėto tė ardhura nuk pėrfshihen nė grupin e tė Ardhurave Totale, por klasifikohen si pjesė e financimit tė defiēitit. Parashikimi i njė niveli tė tillė tė tė ardhurave nga privatizimet flet pėr njė "maturim" nė procesin e hartimit tė buxhetit, duke u pėrpjekur qė shpenzimet e parashikuara nė buxhet si dhe treguesit e borxhit tė jenė brenda nivelit tė tė ardhurave tė siguruara nga njė rrjedhė normale e funksionimit tė financave publike.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi