stampa | chiudi

Ekonomi

14/03/2013 17:31:31

BQE, ēėshtjet qė Greqia duhet tė zgjidhė

'Progrese domethėnėse janė bėrė, por disa ēėshtje kanė mbetur ende pezull', theksoi BQE nė njė mesazh tė shkurtėr duke shtuar se diskutimet mes Athinės dhe Trojkės


FRANKFURT - Greqia ka bėrė progrese domethėnėse pėrsa i pėrket reformave, por shumė ēėshtje mbeten pėr t'u zgjidhur, deklaroi sot Banka Qendrore evropiane BQE, qė sė bashku me kreditorėt e Athinės, BE dhe Fondin Monetar Ndėrkombėtar (FMN), vlerėsoi zhvillimet e vendit.

"Progrese domethėnėse janė bėrė, por disa ēėshtje kanė mbetur ende pezull'', theksoi BQE nė njė mesazh tė shkurtėr duke shtuar se diskutimet mes Athinės dhe Trojkės, shtyrė njė ditė mė parė pėr tė mundėsuar zgjidhjen e kėtyre ēėshtjeve, do tė rifillojnė nė fillim tė muajit prill.

Njė ditė mė parė, ministri grek i Financave, Yannis Sturnaras njoftoi pėrfundimin e pėrkohshėm tė diskutimeve pėr tė marrė kohė pėr zgjidhjen e disa problemeve teknike tė hasura dhe njoftoi njė rikthim tė Trojkės nė fund tė muajit ose nė fillim tė muajit prill.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi