stampa | chiudi

Ekonomi

07/03/2013 18:27:29

Bullgaria tėrhiqet nga projekti mbi gazsjellėsin

Rreth 115 deputetė votuan nė favor tė tėrheqjes sė Bullgarisė nga ky projekt duke konfirmuar njė vendim tė njoftuar mė 7 dhjetor 2011 nga qeveria, ndėrkohė qė 25 votuan kundėr dhe njė abstenoi


SOFJE - Parlamenti bullgar hoqi dorė zyrtarisht nga njė marrėveshje ruso-bullgaro-greke nėnshkruar nė vitin 2007 qė parashikonte ndėrtimin e njė gazs jellėsi prej 280 kilometrash mes Detit tė Zi dhe Detit Egje duke lidhur Bourgas nė Bullgari me Alexandrupolis nė Greqi.

Rreth 115 deputetė votuan nė favor tė tėrheqjes sė Bullgarisė nga ky projekt duke konfirmuar njė vendim tė njoftuar mė 7 dhjetor 2011 nga qeveria, ndėrkohė qė 25 votuan kundėr dhe njė abstenoi.

''Gazsjellėsi do tė kushtonte rreth 6,8-7,9 miliardė dollarė, shumė tė cilėn Bullgaria dotė paguante rreth njė tė katėrtėn'', deklaroi ministri i Financave, Simeon Gjankov gjatė njė ndėrhyrjeje nė parlament.

"Nėse ju krahasoni kėto shpenzime tė mėdha me mundėsitė e ulėta financiare pėr Bullgarinė, ju do tė vėreni se projekti nuk ėshtė nė interes tė Bullgarisė'', shtoi ai.

Projekti i gazsjellėsit ishte kritikuar ashpėr nga bashkia bullgare e Burgas, qė i trembej ndikimit negativ mbi turizmin.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi