stampa | chiudi

Ekonomi

06/03/2013 16:37:35

Eurozona, 0,6% renie ekonomike

Produkti i Brendshėm Bruto nė eurozonė regjistroi njė rėnie nė 0,6 pėr qind gjatė tre muajve tė fundit tė vitit 2012


BRUKSEL - Eurozona ėshtė zhytur nė recesion nė tremujorin e katėrt tė vitit 2012, e goditur rėndė nga kriza e borxhit dhe nga masat e shtrėngimit ekonomik, sipas tė dhėnave tė publikuara sot nga Zyra evropiane e Statistikave, Eurostat.

"Produkti i Brendshėm Bruto nė eurozonė regjistroi njė rėnie nė 0,6 pėr qind gjatė tre muajve tė fundit tė vitit 2012", theksoi Eurostat, qė ka publikuar njė vlerėsim tė dytė.

"Gjatė tremujorit tė katėrt, shpenzimet e konsumit final tė ekonomive familjare u ulėn nė 0,4 pėr qind, investimet nė 1,1 pėr qind, eksportet nė 0,9 pėr qind ashtu si edhe importet", shtoi Eurostat.

Nė krahasim me tremujorin e katėrt tė vitit 2011, GDP-ja ka regjistruar rėnie nė 0,9 pėr qind nė zonėn euro.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi