stampa | chiudi

Ekonomi

02/03/2013 17:41:08

Greqi, mėsuesit nė protesta antikrize

'Varfėria ėshtė dhuna mė e madhe e mundshme', shkruhej nė njė banderolė tė vendosur pėrpara Parlementit grek


ATHINĖ - Mė shumė se njė mijė mėsues tė shkollave tė mesme kanė protestuar sot nė Athinė kundėr shkurtimeve buxhetore nė arsim dhe masave tė shtrėngimit ekonomik, tė vendosura pėr tė katrin vit radhazi nga kreditorėt ndėrkombėtarė tė Greqisė, BE dhe FMN. ''Varfėria ėshtė dhuna mė e madhe e mundshme'', shkruhej nė njė banderolė tė vendosur pėrpara Parlementit grek nė sheshin Syntagma, arenė e manifestimeve masive tė viteve tė fundit. ''Dy studentė tė vdekur, i keni vrarė'', shkruhej nė njė banderolė ku aludohej pėr vdekjen e dy studentėve tė enjten nė Larissa, si pasojė e rrjedhjes sė gazit nga sistemet e ngrohjes nė banesat e tyre. Pėr shkak tė rritjes sė taksave tė naftės, shumė familjeve nė Greqi iu ėshtė dashur t'u drejtoheshin alternativave me kosto mė tė lirė pėr ngrohje.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi