stampa | chiudi

Ekonomi

02/03/2013 10:11:48

Obama dhe Putin kokė mė kokė pėr samitin e G8-tės

Krerėt ranė dakord pėr domosdoshmėrinė e njė tranzicioni politike nė vend pėr ndalimin e dhunės


WASHINGTON - Presidenti amerikan, Barack Obama do tė shkojė nė Rusi, shtatorin e ardhshėm pėr samitin e G20-s dhe do tė takohet kokė mė kokė me homologun e tij rus, Vladimir Putin gjatė samitit tė G8-s nė Irlandėn e Veriut qė do tė zhvillohet nė qershor, njoftoi dje Shtėpia e Bardhė pas njė bisede telefonike mes dy drejtuesve tė lartė. Veē problemit tė takimeve mes tyre, Obama dhe Putin diskutuan edhe pėr ēėshtjen siriane, burim tensioni mes dy vendeve. ''Megjithatė, ata ranė dakord pėr domosdoshmėrinė e njė tranzicioni politike nė vend pėr ndalimin e dhunės'', tha presidenca amerikane. I njėjti burim shtoi se Obama pėrshėndeti bashkėpunimin konstruktiv me Moskėn pėr ēėshtjen bėrthamore iraniane dhe pėr marrėdhėniet tregtare mes dy vendeve.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi