stampa | chiudi

Ekonomi

28/02/2013 17:06:52

Franca, lehtėsira tregtare pėr investimet Ruse

Rusia ėshtė partneri i katėrt tregtar i Francės dhe tregtia e lirė mes dy vendeve ėshtė rritur me 15 pėr qind nė tre vjet


MOSKĖ - Presidenti francez, Franēois Hollande premtoi sot nė Moskė se do tė lehtėsojė investimet ruse nė Francė duke kėrkuar njė rritje tė tregtisė sė lirė mes dy vendeve pėr tė krijuar sa mė shumė vende pune nė Francė."Sfida ėshtė e thjeshtė, tė jesh mė i pranishėm nė tregun rus, tė eksportosh mė shumė, tė krijosh vende pune, tė tėrheqėsh kapitalet ruse nė Francė'', deklaroi Hollande gjatė njė takimi me biznesmenėt tė organizuar nga Dhoma e Tregtisė dhe e industrisė franko-ruse. "Ne duhet tė tėrheqim investimet sepse kemi nevojė pėr vende pune'', nėnvizoi Hollande. ''Rusia ėshtė partneri i katėrt tregtar i Francės dhe tregtia e lirė mes dy vendeve ėshtė rritur me 15 pėr qind nė tre vjet'', nėnvizoi presidenti francez.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi