stampa | chiudi

Ekonomi

25/02/2013 10:33:31

Durrės, rruga e portit sė shpejti gati

Traseja e rrugės me gjatėsi 740 m dhe gjėrėsi 19 me ka pėrfunduar tėrėsisht, ndėrsa procesi i asfaltimit do tė fillojė mė 1 Mars


DURRES - Rruga hyrėse e automjeteve nė portin e Durrėsit nė fillim tė muajit Maj do tė ketė pamje tė re, falė 159 milion leke nga Autoriteti portual (APD).

Projekti u realizua nė 70 pėr qind tė tij.

Traseja e rrugės me gjatėsi 740 m dhe gjėrėsi 19 m ka pėrfunduar tėrėsisht, ndėrsa proēesi i asfaltimit do tė fillojė mė 1 Mars. Porta e hyrje-daljes sė automjeteve nė pjesėn juglindore tė portit do tė ketė gjėrėsinė 19 m tė vetė rrugės. Ajo do t'i shėrbejė kontrollit elektronik tė automjeteve dhe sipas projektit po ndėrtohet rreth 100 m larg hyrjes ekzistuese, brenda territorit portual.

Porta nr. 4 do tė jetė e pajisur sipas tė gjitha standarteve portuale europiane. APD ka bėrė me dije se njė projekt shtesė do tė sigurojė peshimin dinamik nė lėvizje tė tė gjitha automjeteve tė rėnda qė hyjnė dhe dalin nga porti, pėr tė garantuar peshėn e tyre pėr aks nė funksion tė sigurisė sė rrugėve dhe vetė mjeteve.

Projekti i rrugės dhe Portės nr. 4 pėrfshin njė sipėrfaqe tė pėrgjithshme punimesh prej 27 mijė metėr katrore. Pėrveē kėtyre elementėve kryesore, para hyrjes nr. 4 ėshtė parashikuar ndėrtimi i njė sheshi prej 5500 m katrore pėr tė gjithė automjetet qė nuk kanė prenotuar mė parė udhėtimin me traget. Pranė kėtij sheshi mund tė kryhen tė gjitha procedurat paraprake tė udhėtimit.

Rruga e re qė mbėrrin pranė terminalit tė trageteve do tė ketė 6 korsi dhe do tė jetė e ndarė nė dy kahe tė lėvizjes sė automjeteve. Nė krahun e kangjellave ndarėse me stacionin hekurudhor tė udhėtarėve projekti parashikon ndėrtimin e njė trotuari pėr lėvizjen e kėmbėsorėve, ndėrsa nė tė dy anėt e rrugės ėshtė parashikuar edhe krijimin i njė sipėrfaqe tė gjelbėruar, thanė burimet e firmės ndėrtuese.

Nė tė njejtėn kohė vazhdon puna pėr ndėrtimin e kalatės sė re nė krahun lindor tė portit, e njohur edhe si kalata nr. 10. Kėtu financimi vjen nga APD me njė shumė prej 8 milion euro.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi