stampa | chiudi

Ekonomi

25/02/2013 10:17:19

Taksat online, dy sisteme tė reja

MTax dhe e-Pagesa janė dy shėrbimet mė inovative tė administratės shqiptare dhe asaj tatimore nė veēanti


TIRANĖ - Shėrbimet e pagesės sė taksave on-line, 'mTax' dhe 'e-Pagesa' do tė inaugurohen sot tek Drejtoria e Pergjithshme e Tatimeve me pjesėmarrjen e Kryeministrit Sali Berisha.

'MTax' dhe 'e-Pagesa' janė dy shėrbimet mė inovative tė administratės shqiptare dhe asaj tatimore nė veēanti. Shėrbimi i parė mTax, taksat nga celulari ėshtė aplikacioni i parė qeveritar pėr platformat celulare Apple (iPhone, iPad) dhe Android.

Ndėrtimi i kėtij aplikacioni ėshtė njė investim prej 13 milion lekė i Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Tatimeve dhe i mundėson ēdo tatimpaguesi tė kontrollojė tė gjithė situatėn e tij tatimore nga telefoni celular dhe do tė ndihmojė tatimpaguesit tė deklarojnė dhe paguajnė nė kohė detyrimet tatimore pa qenė e nevojshme tė paraqiten nė sportelet e shėrbimit tė administratės.

Nė kėtė mėnyrė, reduktohen ndjeshėm kostot administrative tė biznesit dhe krijohet sporteli i shėrbimit Tatimor nė dorėn e tatimpaguesit. Shėrbimi i dytė ėshtė pagesa elektronike (e-Payment), njė investim prej 10 milion lekė i Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Tatimeve.

Ėshtė zhvilluar sistemi i pagesės elektronike i cili lidhet nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė me bankat e nivelit tė dytė, pėr tė realizuar pagesat nga biznesi pėr llogari tė administratės tatimore.

Tė gjithė tatimpaguesit tė cilėt deklarojnė mund tė bėjnė pagesėn e detyrimeve tatimore nė Internet nėpėrmjet formės elektronike nė sistemin e Tatimeve pa qenė nevoja tė paraqiten nė sportelet e bankės. Ky shėrbim shkurton kohėn qė i duhet njė biznesi tė deklarojė dhe paguajė detyrimet tatimore, duke ulur kostot administrative tė biznesit, rritur transparencėn dhe cilėsinė e shėrbimeve tė administratės tatimore ndaj bizneseve.

Administrata tatimore ka zhvilluar disa sisteme nė mbeshtetje tė kėtyre objektivave tė cilat jane: e-Pagesa (e-Payment, ku ėshte zhvilluar sistemi i pageses elektronike i cili lidhet ne menyre te drejtperdrejte me bankat e nivelit te dyte per te realizuar pagesat per llogari te Administrates Tatimore.

Te gjithe tatimpaguesit te cilet deklarojne (tashme vetem nepermjet formes elektronike) mund te bejne pagesen e detyrimeve tatimore nepermjet formes elektronike pa qene nevoje te paraqiten ne sportelet e bankes.

Pagesa elektronike ėshtė njė projekt i zhvilluar pjeserisht nga Drejtoria e Pergjithshme e Tatimeve pjeserisht nga Bankat te cilat kane mbeshtetur kete zhvillim dhe nje pjese e saj nga kompani vendase (S&T). Kosto totale e ketij projekti eshte 10 milion Leke te financuara nga buxheti I shtetit.

Me anė tė pageses elektronike synohet te shkurtohet koha qe i duhet nje biznesi te deklaroje dhe paguaje detyrimet tatimore, duke ulur kostot e tij administrative, rritur transparencen si dhe zhvillimin e cilesise se sherbimeve te Administrates Tatimore ndaj bizneseve. Ky projekt eshte realizuar me Banken Kombetare Tregtare dhe Raiffeisen Bank dhe do te zgjerohet deri ne lidhjen e te gjitha bankave ne kete sistem.

'MTax' (Mobile Tax), ku ėshtė hapur nje dritare e re e komunikimi tė Administratės Tatimore me Tatimpaguesit, duke zhvilluar aplikacionin mobile “mTax”. Ky projekt krijon sportelin e shėrbimit Tatimor nė dorėn e tatimpaguesit. Me anė tė kėtij aplikacioni tė gjithe perdoruesit e tij do te kene te gjithe informacionin e nevojshem rreth tatimeve dhe deklarimeve te kryera kudo qe ndodhen dhe ne cdo kohe.

Do tė kene informacionet me te fundit nga Administrata Tatimore, Kalendarin tatimor, i cili do te orientoje dhe ndihmoje tatimpaguesit te deklarojne dhe paguajne ne kohe detyrimet tatimore. Ky projekt eshte konceptuar nga Drejtoria e Pergjithshme e Tatimeve dhe eshte realizuar nga kompania vendase (Divitech).

Kosto totale e ketij projekti eshte 13 milion Leke te financuar nga buxheti i shtetit. Me ane te ketij projekti synohet ofrimi i mundesive pėr cdo tatimpagues qė te kontrolloje situaten e tij tatimore pa qene nevojshme te paraqitet ne sportelet e sherbimit te administrates. Te rritet deklarimi vullnetar nga tatimpaguesit duke permbushur detyrimet tatimore. Te reduktohen kostot administrative te biznesit.

11 sistemet aktuale te informacionit qe jane ne perdorim ne Drejtorine e Pergjithshme te Tatimeve. e-Filing (electronic filing) / Deklarimi ElektronikKy sistem ka filluar zhvillimin ne vitin 2007 duke i sherbyer 900 subjekteve. Sot ky sistem mund te perdoret nga 125,000 tatimpagues (perdorues) per te deklaruar elektronikisht. Ky sistem perdoret nga Biznesi per te deklaruar TVSH, SIG, TAP, TABV dhe TF. Ky projekt u financua nga USAID me programin Sfida e Mijevjecarit.

e-Books (deklarimi i librave te shitjes/blerjes) eshte nje nen-sistem per deklarimin e librave te shitjes/ blerjes elektronikisht. Ky projekt u financua nga buxheti i shtetit me vlere 6 milion Leke ne vitin 2010.

e-Ledger ėshtė njė nėn-sistem i cili perdoret nga bizneset per te pare transaksionet dhe situaten tatimore (per deklaratat, pagesat, borxhet etj.) Projekti u financua nga USAID me programin Sfida e Mijevjecarit.

TaxCRM eshte nje modul i inkorporuar i eFiling, QKR Buffer dhe Sistemit te Integruar te Tatimeve. Ky modul eshte pika lidhese Biznes-Administrate. Nepermjet ketij moduli regjistrohen rastet, ankesat, kerkesat dhe leshohen vertetimet e ndryshme. Ky projekt u financua nga USAID me programin Sfida e Mijevjecarit.

e-Payroll (deklarimi i listpagesave elektronike) eshte nje nen-sistem I cili perdoret per deklarimin elektronik te listpagesave, kontributeve te sigurimeve shoqerore dhe shendetesore. Ky projekt u financua nga buxheti i shtetit me vlere 24 milion Leke ne vitin 2011.

Deklarimi i te ardhurave Personale. Ky projekt u zhvillua ne mbeshtetje te reformes se deklarimit personal per cdo individ ne Shqiperi. Ky projekt u realizua me fonde nga buxheti i shtetit dhe nga Administrata Tatimore ne vitin 2012 me vlerė 24 milion Lekė.

Ndėrtimi i kėtyre sistemeve ka patur impakt ne: Dorezim te shpejte dhe te pa anshem te dokumentave. Sherbim te hapur per biznesin 24x7x365. Bizneset kontrollojne “dosjet elektronike” on line, Ulje te kostove administrative per Biznesin dhe Administraten. Kursim kohe per Biznesin dhe Administraten, Deklarim transparent me pak korrupsion.

Me pak pune manuale ne Administrate duke menaxhuar dosje elektronike. Informacion i shpejte dhe i perpunueshem, Identifikim i shpejte i rasteve abusive.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi