stampa | chiudi

Ekonomi

20/02/2013 19:08:08

DB: viti i fundit i reēesionit nė Greqi

Analistėt gjerman pohojnė se recesioni nė Greqi kėtė vit do tė jetė 4,2 pėr qind, ndėrsa parashikojnė se vitin e ardhshėm ekonomia greke do tė fillojė me zhvillim dhe tempi i rritjes do tė arrijė 0,9 pėr qind


ATHINĖ - Banka gjermane Deutsche Bank vlerėson se 2013-ta do tė jetė viti i fundit i recesionit nė Greqi, ndėrsa nga viti i ardhshėm pritet qė vendi tė kthehet nė rritje tė kufizuar, shkruan gazeta greke "Imperia". ''Analistėt gjerman pohojnė se recesioni nė Greqi kėtė vit do tė jetė 4,2 pėr qind, ndėrsa parashikojnė se vitin e ardhshėm ekonomia greke do tė fillojė me zhvillim dhe tempi i rritjes do tė arrijė 0,9 pėr qind", shkruan gazeta greke. Deutsche Bank thekson se edhe krahas zvogėlimit tė Prodhimit tė Brendshėm Bruto (PBB) tė Greqisė nė tremujorin e katėrt tė vitit 2012 pėr gjashtė pėr qind, megjithatė ka pasur shenja tė pėrmirėsimit, sepse rėnia e kėsaj PBB-je ėshtė mė e vogėl nė krahasim me vitin 2011.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi