stampa | chiudi

Ekonomi

20/02/2013 18:46:55

Kryeministri ēek kėrkon bisedime me bullgarėt pėr CEZ

Dhjetėra mijėra bullgarė me ditė tė tėra kanė protestuar kundėr faturave tė larta tė energji elektrike


PRAGĖ - Kryeministri ēek, Petr Necas deklaroi se Bullgaria do t'i respektojė obligimet ndėrkombėtare dhe ligjet pėr mbrojtjeje e investimeve tė huaja, ndėrkohė qė kjo e fundit njoftoi dje heqjen e liēencės pėr kompaninė ēeke tė energjetikės, CEZ. ''Nė rastin e CEZ-it, Bullgaria nuk ka respektuar standardet'', deklaroi Necas. Kryeministri ēek kėrkoi bisedime me pėrfaqėsuesit e CEZ-it dhe me autoritetet bullgare, ndėrkohė ministri ēek i Industrisė dhe Tregtisė Martin Kuba do ta shtrojė kėtė problem edhe nė Komisionin Europian.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi