stampa | chiudi

Ekonomi

20/02/2013 18:29:25

Obama kundėr shkurtimeve drastike: do investojmė nė infrastrukturė

Presidenti amerikan do tė mbajė fjalime nė tė paktėn tetė vende, nga Bostoni nė Hawaii duke kaluar nga San Antonio (Teksas) dhe San Franēisko (Kaliforni)


WASHINGTON - Presidenti amerikan, Barack Obama do tė mbrojė sot idenė pėr tė investuar nė infrastrukturat e SHBA-sė dhe paralajmėroi kundėr shkurtimeve drastike nė shpenzimet qė do tė shfaqen nė tė paktėn 10 ditė, gjatė njė ofensive mediatike nė drejtim tė televizioneve lokale.

Presidenti amerikan do tė mbajė fjalime nė tė paktėn tetė vende, nga Bostoni nė Hawaii duke kaluar nga San Antonio (Teksas) dhe San Franēisko (Kaliforni), gjatė tė cilave ai do tė zhvillojė propozimin e tij pėr tė investuar nė infrastrukturat publike, shprehur gjatė fjalimit pėr gjendjen e Unionit javėn e kaluar.

Ky plan parashikon, sipas Shtėpisė sė Bardhė, investimin e menjėhershėm tė 50 miliardė dollarėve nė infrastrukturat e transporteve tė vendit tonė, 40 miliardė prej tė cilave pėr ristrukturimin e rrugėve, sistemeve tė transportit publik dhe aeroportet.

Propozimet e Obamės, e ardhmja e tė cilave varet nga njė Kongres pjesėrisht nė duar e kundėrshtarėve republikanė, pėrfshijnė gjithashtu njė dispozitiv tė partneritetit publik dhe privat pėr t'i dhėnė SHBA-sė rrjetet mė tė mira tė transportit, enegjisė, ujėsjellėsve dhe komunikimit.

Bėhet fjalė pėr krijimin e njė banke kombėtare tė infrastrukturave dhe lancimin e njė kredie pėr financimin e punėve publike.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi