stampa | chiudi

Ekonomi

19/02/2013 12:42:13

Franca parashikime nė rėnie pėr GDP-nė

PARIS - Parashikimet e qeverisė sė Francės pėr rritjen e Prodhimit tė Brendshėm Bruto (GDP) tė vendit pėr vitin 2013, aktualisht nė nivel prej 0,8 pėr qind, do tė pėsojė njė reduktim tė dukshėm nė tė paktėn 0,2 pėr qind ose 0,3 pėr qind


PARIS - Parashikimet e qeverisė sė Francės pėr rritjen e Prodhimit tė Brendshėm Bruto (GDP) tė vendit pėr vitin 2013, aktualisht nė nivel prej 0,8 pėr qind, do tė pėsojė njė reduktim tė dukshėm nė tė paktėn 0,2 pėr qind ose 0,3 pėr qind, deklaroi gjatė njė konference pėr shtyp kreu i diplomacisė sė Parisit, Laurent Fabius.

''Do tė na duhet tė bėjmė njė rishikim tė parashikimeve tona pėr rritjen ekonomike dhe tė realizohet njė ulje e shifrave aktuale'', deklaroi Fabius pėr radio RTL pasi kishte bėrė publike nė hollėsi shifrat e parashikimit tė mėparshėm pėr rritjen e GDP-sė pėr vitin 2013.

Kėto shifra fillimisht nė raportin e parė tė parashikimeve rezultonin nė nivel 1,2 pėr qind, mė pas u ēuan nė nivel 0,8 pėr qind. ''Ulja do tė bėhet nė bazė tė rishikimit tė fundit dhe shkon do tė shkojė nė kėto nivele pėr tė cilat po flasim'', iu pėrgjigj ai gazetarėve tė cilėt hamendėsuan pėr 0,2-0,3 pėr qind rritje tė GDP-sė.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi