stampa | chiudi

Ekonomi

18/02/2013 19:36:57

Bankat propozojne blerjen e kredive me probleme nga shteti

Ekspertet, kjo mund tė jetė njė mėnyrė efikase pėr t’i dhėnė nxitje ekonomisė


TIRANE - Bankat tregtare nė vend, propozojnė qė shteti tė blejė njė pjesė tė kredive me probleme, me qėllim qė ti hapet rrugė ēlirimit tė kreditimit tė ekonomisė.

Deniz Deralla, tha se, pjesė kryesore e kėtij propozimi janė kreditė e bizneseve tė kontraktuara pėr kryerjen e punėve publike dhe qė kanė hyrė nė kredi pikėrisht pėr shkak tė mosshlyerjes sė detyrimeve nga qeveria shqiptare.

Sipas tij, kjo mund tė jetė njė mėnyrė efikase pėr t’i dhėnė nxitje ekonomisė. Blerja e kredive me probleme nga qeveria do t’ju mundėsonte bankave tė pastronin ndjeshėm bilancet dhe do tė rriste hapėsirat pėr tė dhėnė kredi tė reja. Njė praktikė e tillė ėshtė ndjekur nė tė kaluarėn me kreditė e bankave shtetėrore pėr tė mundėsuar privatizimin e tyre.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi