stampa | chiudi

Ekonomi

18/02/2013 19:17:03

Bullgari, dorėhiqet Ministri i financave Simeon Djankov

Dhjetėra mijėra bullgarė protestuan dje pėr shkak tė ēmimeve tė larta tė energjisė elektrike dhe tė ardhurat e ulėta duke akuzuar pushtetin pėr masa joefiēente


SOFJE - Ministri bullgar i financave, Simeon Djankov dha sot dorėheqjen nga funksioni, pas demonstratave masive kundėr politikės sė masave shtrėnguese ekonomike nga ana e qeverisė sė vendit ballkanik. Dhjetėra mijėra bullgarė protestuan dje pėr shkak tė ēmimeve tė larta tė energjisė elektrike dhe tė ardhurat e ulėta duke akuzuar pushtetin pėr masa joefiēente qė zvogėlojnė nivelin e mirėqenies sė qytetarėve. Vendin e tij do ta marrė Tomislav Donēev, i cili pėr momentin ėshtė ministėr pėrgjegjės pėr fondet e Bashkimit Europian pėr Bullgarinė.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi