stampa | chiudi

Ekonomi

18/02/2013 09:53:11

Pas Francės dhe Anglia zbret nė Indi pėr marėveshje tregtare

Kryeministri britanik do tė shkojė njė New Delhi ku do tė takohet me homologun e tij indian, Manmohan Singh dhe presidentin e Republikės, Pranab Mukherjee


NEW DELHI - Kryeministri britanik, David Cameron mbėrriti sot nė Bombei pėr njė vizitė zyrtare treditore nė Indi, gjatė tė cilės temat ekonomike do tė jenė nė thelb tė axhendės sė tij, sidomos ato bilaterale dhe ndėrkombėtare.

''Dita e sotme qė do tė kalojė nė kryeqytetin ekonomiko-industrial tė Indisė do t'i mundėsojė Cameron, tė ketė kontakte me sipėrmarrės dhe biznesmenė indianė nė kuadėr tė perspektivave pėr rritjen e ndėrshkėmbimit tregtar qė gjatė vitit fiskal 2011-2012 i ka tejkaluar 16 miliardė dollarė'', shkruante agjencia e shtypit

Nesėr kryeministri britanik do tė shkojė mė pas njė New Delhi ku do tė takohet me homologun e tij indian, Manmohan Singh dhe presidentin e Republikės, Pranab Mukherjee.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi