stampa | chiudi

Ekonomi

15/02/2013 11:02:27

Greqia, jashte rrezikut eurozone

Guvernatori bėri thirrje pėr zbatim mė agresiv tė reformave strukturore, nė tė cilat Athina ėshtė e detyruar, nė kėmbim tė miliarda eurove nga pakoja e ndihmės nga Bashkimi Europian, Banka Qendrore Europiane dhe Fondi monetar ndėrkombėtar


ATHINĖ - Rreziku i Greqisė pėr tė dalė nga eurozona ėshtė zvogėluar ndjeshėm, deklaroi dje guvernatori i Bankės qendrore greke, Jorgos Provopulos duke iu referuar zbatimit vendimtar tė reformave strukturore. "Rreziku qė Greqia tė dalė nga eurozona ėshtė zvogėluar nė mėnyrė drastike", tha Provopulos. "Lista e punėve ėshtė e gjatė. Kemi privatizimet, reformat e tregut tė mallrave dhe shėrbimeve, pėrmirėsimin e mekanizmit tė grumbullimit tė tatimeve e tjerė", theksoi ai.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi