stampa | chiudi

Ekonomi

14/02/2013 11:39:06

PBB-ja gjermane shėnon rėnia

Si pasojė e ndryshimeve sezonale, kalendarike dhe tė ēmimeve, PBB gjerman u kontraktua mė shumė nga sa ishte parashikuar mė parė, ndėrkohė qė nė mes tė muajit janar Destatis kishte parashikur rėnien e PBB-sė nė tremujorin e fundit me 0,5 pėr qind


BERLIN - Prodhimi i Brendshėm Bruto (PBB) gjerman regjistroi rėnie me 0,6 pėr qind nė tremujorin e katėrt 2012 nė raport me tremujorin e tretė, pėr shkak tė uljes sė eksporteve, theksoi sot Zyra federale e statistikave, Destatis.
Rritja vjetore e ekonomisė sė parė evropiane u konfirmua me 0,7 pėr qind pėr vitin 2012 duke shėnuar njė ngadalėsim nė raport me rritjen tre pėr qind dhe 4,2 pėr qind tė realizuar nė vitin 2011 dhe 2010. "Ekonomia gjermane ėshtė pėrballur me rėnie nė fund tė vitit'', nėnvizoi Destatis, nė njė komunikatė. Pėr vitin 2013, qeveria gjermane ka parashikuar njė ngadalėsim tjetėr tė rritjes ekonomike, me njė rritje tė PBB-sė qė pritet tė jetė 0,4 pėr qind.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi