stampa | chiudi

Ekonomi

13/02/2013 04:35:13

Ēeki/ Presidenti heq dorė nga1/3 e pagės

Shpeshherė i kritikuar pėr njė fjalim populist, Zeman u shpreh i gatshėm pėr tė hedhur nė kėtė fond 30 pėr qind tė pagės presidenciale prej rreth 14 200 euro


PRAGĖ - Presidenti i zgjedhur i Republikės ēeke, Milos Zeman konfirmoi sot se do tė hiqte dorė nga njė e treta e pagės sė tij dhe do ta vinte nė shėrbim tė njė fondi special pėr uljen e borxhit publik, njoftoi shtypi ēek. "Do tė krijoj njė fond presidencial special pėr uljen e borxhit publik'', theksoi ai gjatė njė interviste me banorėt e fshatit Nove Veseli, sipas tė pėrditshmes Dnes. Shpeshherė i kritikuar pėr njė fjalim populist, Zeman u shpreh i gatshėm pėr tė hedhur nė kėtė fond 30 pėr qind tė pagės presidenciale prej rreth 14 200 euro. ''Fondi do tė krijohet njė ose dy muaj pas bėrjes sė betimit presidencial'', theksoi Zeman, i cili shpreson tė ndiqet nga anėtarė tė tjerė tė klasės sė pasur. Ish-shef i partisė Social-Democrate CSSD dhe kryeministėr nė vitet 1998-2002, Zeman, 68 vjeē do tė bėjė betimin mė 8 mars duke pasuar euroskeptikun Vaclav Klaus.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi