stampa | chiudi

Ekonomi

12/02/2013 17:25:04

G7, masa te reja per tregun valutor

Vendet e grupit 'G7', ku pėrfshien SHBA-ja, Japonia, Britania e Madhe, Franca, Italia, Gjermania dhe Kanadaja, do tė zhvillojnė konsultime tė hollėsishme lidhur me temėn e normave tė shkėmbimit mes monedhave


ROMĖ - Vendet anėtare tė ''G7'' rikonfirmojnė angazhimin e tyre lidhur me faktin se ''normat e shkėmbimit valutor duhet tė pėrcaktohen nga vetė tregjet'', sipas njė deklarate tė bėrė sot nga shtatė fuqitė mė tė industrializuara tė Botės.

''Vendet e grupit 'G7', ku pėrfshien SHBA-ja, Japonia, Britania e Madhe, Franca, Italia, Gjermania dhe Kanadaja, do tė zhvillojnė konsultime tė hollėsishme lidhur me temėn e normave tė shkėmbimit mes monedhave dhe do tė ndėrmarrin masat qė do tė konsiderojnė tė nevojshme nė frontin valutor'', theksohej nė deklaratėn e fuqive tė industrializuara.

Nė deklaratė, ''G7''-a rikthesonte angazhimin e anėtarėve tė saj pėr tė mos miratuar objektiva relative mbi shkėmbimin e valutave respektive dhe pėr orientimin e politikave monetare drejt objektivave tė brendshme''.

'Oshilacionet e pakontrolluara dhe tė shpeshta tė shkėmbimeve valutore kanė ndikim dhe pasoja shumė negative nė stabilitetin ekonomik dhe nė tregje po ashtu'', theskohej nė deklaratėn e ''G7''-ės.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi