stampa | chiudi

Ekonomi

12/02/2013 17:12:17

Berisha firmosi vendimin e Qeverise

Marrėveshja pritet tė firmoset nesėr tė Athinė, nga pala shqiptare pėrmes zv.kryeministrit dhe ministrit tė Ekonomisė, Edmond Haxhinasto


TIRANĖ - Kryeministri Berisha firmosi sot vendimin e qeverisė pėr miratimin nė parim tė marrėveshjes ndėrmjet Shqipėrisė, Greqisė dhe Italisė pėr projektin pėr gazsjellėsin Trans Adriatik (TAP), marrėveshje e cila pritet tė firmoset nesėr tė Athinė, nga pala shqiptare pėrmes zv.kryeministrit dhe ministrit tė Ekonomisė, Edmond Haxhinasto. Marrėveshja mundėson bashkėpunimin ndėrmjet tre vendeve pėr zbatimin e projektit tė TAP, si njė projekt me rėndėsi strategjike pėr kontributin ekonomik e zhvillimor pėr tė tre vendet, rajonin dhe mė gjerė nė Europė. Ky projekt veēanėrisht pėr Shqipėrinė paraqet mundėsi pėr diversifikimin e burimeve tė energjisė, pėrmes gazifikimit tė vendit. Gazsjellėsi Trans Adriatik do tė sjellė gazin natyror nga fusha e Shah Deniz 2 nė detin Kaspik, nė Europėn Perėndimore.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi