stampa | chiudi

Ekonomi

06/02/2013 09:49:59

BERZH €703 mlion nė vend

Gjatė tre viteve tė fundit, tha ai, BERZH ka mbėshtetur Shqipėrinė me 48 milionė euro, ndėrkohė qė 70 milionė euro janė lėvruar pėrmes projekteve nė sektorė tė ndryshėm tė ekonomisė


(17:51) Presidenti i Bankės Europiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim, Suma Chakrabarti, shprehu mbėshtetjen e BERZH edhe nė tė ardhmen pėr investime dhe projekte tė reja nė sektorė tė ndryshėm tė ekonomisė shqiptare, duke vlerėsuar si njė shembull suksesi bashkėpunimin e deritanishėm tė Shqipėrisė me BERZH-in.

Nė njė konferencė tė pėrbashkėt pėr shtyp me Kryeministrin Sali Berisha, Chakrabarti qė viziton pėr herė tė parė Shqipėrinė, u shpreh optimist qė Shqipėria ka arritur t'i rezistojė krizės financiare globale dhe konfirmoi bashkėpunimin afatgjatė me qeverinė shqiptare nė mbėshtetje tė zhvillimit pėr sektorin privat, energjetik dhe agrobiznesin.

Gjatė tre viteve tė fundit, tha ai, BERZH ka mbėshtetur Shqipėrinė me 48 milionė euro, ndėrkohė qė 70 milionė euro janė lėvruar pėrmes projekteve nė sektorė tė ndryshėm tė ekonomisė.

Duke sjellė nė retrospektivė bashkėpunimin e BERZH-it me Shqipėrinė, Presidenti Chakrabarti tha se "gjatė kėtyre viteve BERZH ka lėvruar nė Shqipėri 703 milionė euro. BERZH ka ndihmuar nė shumė projekte si nė modernizimin e aeroportit ndėrkombėtar tė Tiranės, terminalin e pasagjerėve nė Portin e Durrėsit, por edhe nė atė rrugore pėr zhvillimin e rrjetit tė brendshėm tė vendit, etj" .

Gjatė fjalės sė tij, Chakrabarti vuri nė duke se diskutimet me qeverinė shqiptare kanė konsistuar nė rritjen e investimeve nė Shqipėri si dhe pėr hapat qė duhet tė hedhė vendi pėr tė pėrballuar efektet e krizės nė eurozonė. "Ne kemi ndėrtuar njė strategji, e cila pėrqėndrohet tek zhvillimi i sektorit privat, energjetik dhe agrobiznesit si dhe nė atė tė ndėrmjetėsimit financiar, pasi tregu nė Shqipėri ėshtė likuid dhe ai duhet lėvruar nė tė mirė tė zhvillimit tė vendit", tha ai.

BERZH ėshtė njė nga investitorėt mė tė mėdhenj nė sektorin privat nė Shqipėri. Fushat kryesore qė asistohen nga BERZH janė : sektori financiar, ndėrmarrjet e vogla dhe tė mesme, infrastruktura, burimet natyrore, etj.


TIRANE - Presidenti i Bankės Europiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim mbėrrin sot nė Shqipėri. Suma Chakrabarti viziton pėr herė tė parė Shqipėrinė qė kur ėshtė emėruar nė kėtė post. Qėllimi i vizitės sė tij ėshtė mbėshtetja e BERZH pėr investimet nė vend. Ai do tė vizitojė njė sėrė projektesh ku ka investuar BERZH. Kjo vizitė konfirmon mbėshtetjen e vazhdueshme tė BERZH-it pėr Shqipėrinė, ndėrsa presidenti i saj do tė ketė mundėsi qė tė diskutojė pėr pėrparėsitė e investimeve. Kjo bankė ėshtė njė nga investitorėt mė tė mėdhenj nė sektorin privat nė Shqipėri. Fushat kryesore qė asistohen nga BERZH janė: sektori financiar, ndėrmarrjet e vogla dhe tė mesme, infrastruktura, burimet natyrore etj. BERZH ka investuar nė projekte tė rėndėsishme infrastrukturore, siē ėshtė modernizimi i aeroportit ndėrkombėtar tė Tiranės, terminali i pasagjerėve nė Portin e Durrėsit, por edhe nė atė rrugore pėr zhvillimin e rrjetit tė brendshėm tė vendit

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi