stampa | chiudi

Ekonomi

04/02/2013 17:47:32

Presidenti i BERZH vjen ne Tirane per investimet

Banka ėshtė njė nga investitorėt mė tė mėdhenj nė sektorin privat nė Shqipėri


TIRANE - Presidenti i Bankės Europiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim (BERZH) Sir Suma Chakrabarti, do tė vizitojė Tiranėn nė datat 6-7 Shkurt ku do tė pritet nga drejtues tė lartė nė vend. Kjo bankė ėshtė njė nga investitorėt mė tė mėdhenj nė sektorin privat nė Shqipėri. Fushat kryesore qė asistohen nga BERZH janė : sektori financiar, ndėrmarrjet e vogla dhe tė mesme, infrastruktura, burimet natyrore etj. BERZH ka investuar nė projekte tė rėndėsishme infrastrukturore, siē ėshtė modernizimi i aeroportit ndėrkombėtar tė Tiranės, terminali i pasagjerėve nė Portin e Durrėsit, por edhe nė atė rrugore pėr zhvillimin e rrjetit tė brendshėm tė vendit.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi