stampa | chiudi

Ekonomi

28/01/2013 07:14:35

Porti i ri nė Durrės, vijon ndėrtimi

Dhjetera automjete vetshkarkuese, makineri tė rėnda dhe mjete lundruese tė specializuara vazhdojnė punimet pėr ndėrtimin e portit tė peshkimit nė Durrės


DURRĖS - Ndėrtimi i portit tė ri tė peshkimit nė Durrės po vijon me ritme tė mira. Punimet pėr ndėrtimin e skolierės barrierė me gurė, qė do tė shėrbejė pėr krijimin e basenit ujor tė portit tė ardhshėm kanė arritur nė gjysmėn e tyre. Burime pranė kompanisė austriake Strabag SE, e cila po zbaton projektin e portit tė peshkimit bėnė tė ditur se megjithė motin e keq dhe detin e trazuar veprimtaria ndėrtuese ka vijuar rregullisht dhe nuk janė ndėrprerė as nė ditėt e pushimit. Dhjetera automjete vetshkarkuese, makineri tė rėnda dhe mjete lundruese tė specializuara vazhdojnė punimet pėr ndėrtimin e portit tė peshkimit nė Durrės qė nga fillimi i muajit dhjetor tė vitit 2012 dhe sipas kontratės mes palėve projekti duhet tė pėrfundojė brenda njė periudhe 20-mujore. Ndėrtimi i portit tė peshkimit po realizohet me financimin e Bankės Islamike prej 14.6 milion dollarė, dhe do tė mundėsojė ankorimi i 130 motopeshkatoreve njėherėsh.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi