stampa | chiudi

Ekonomi

25/01/2013 06:00:40

Spanja 'nė gjunjė': rritet me 26,02 pėrqind papunėsia

Nė fund tė muajit dhjetor, Spanja numėronte 5 965 400 tė papunė, rreth 187 300 mė shumė se tremujorin e mėparshėm, njoftoi Instituti Kombėtar i Statistikave (INE)


MADRID - Paunėsia nė Spanjė ka regjistruar rritje nė tremujorin e fundit 2012 me 26,02 pėr qind tė popullsisė aktive, sipas shifrave zyrtare publikuar sot, ndėrkohė qė vendi mbetet i zhytur nė recesion dhe i ėshtė nėnshtruar masave shtrėnguese tė pazakonta. Nė fund tė muajit dhjetor, Spanja numėronte 5 965 400 tė papunė, rreth 187 300 mė shumė se tremujorin e mėparshėm, njoftoi Instituti Kombėtar i Statistikave (INE). Pėrqindja e papunėsisė nė fund tė tremujorit tė tretė ishte vendosur 25,02 pėr qind dhe parashikimet e qeverisė, me 24,6 pėr qind pėr fundin e vitit 2012, janė tejkaluar lehtė. Kjo rritje e mėtejshme e papunėsisė i shtohet rėndimit tė mundshėm tė recesionit nė tė cilin ėshtė zhytur ekonomia e katėrt e zonės euro qė prej fundit tė vitit 2011. Pėr tė reduktuar deficitn e rėndė publik, Spanja ka ndėrmarrė njė pragram shtrėngues qė parashikon rikuperimin e 150 miliardė eurove nga 2012 deri nė 2014.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi