stampa | chiudi

Ekonomi

25/01/2013 05:58:29

Leku pėrballė forcimit tė Dollarit

Sipas kursit zyrtar tė Bankės sė Shqipėrisė, euro ėshtė kėmbyer sot me 139.4 lekė, duke shėnuar njė dobėsim prej 0.07 lekė kundrejt ditės sė djeshme dhe duke iu larguar disi kufirit prej 140 lekė


TIRANE - Nė tregun e kėmbimit valutor monedha vendase Lek, ėshtė pėrballur me rėnien e euros dhe forcimin e dollarit. Sipas kursit zyrtar tė Bankės sė Shqipėrisė, euro ėshtė kėmbyer sot me 139.4 lekė, duke shėnuar njė dobėsim prej 0.07 lekė kundrejt ditės sė djeshme dhe duke iu larguar disi kufirit prej 140 lekė. Ekspertėt mendojnė se dobėsimi i monedhės europiane ėshtė i lehtė, duke mos ndryshuar shumė raportet kundrejt lekut dhe dollarit. Nga ana tjetėr, dollari ka mundur tė ruajė njė bilanc pozitiv nė treg. Sipas kursit tė BSH-sė, monedha amerikane ėshtė kėmbyer sot me 104.62 lekė, duke u vlerėsuar 0.05 lekė kundrejt ditės sė djeshme.

Lekė pėr njėsi tė monedhės sė huaj
Dollari Amerikan USD 104.62 +0.05
Euro EUR 139.40 -0.05
Poundi Britanik GBP 165.66 -0.30
Franga Zviceriane CHF 112.46 -0.18

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi