stampa | chiudi

Ekonomi

24/01/2013 17:53:50

Propozimet e Merkel pėr kalimin e krizės

'Kemi njė nevojė tė theksuar pėr reforma strukturore qė duhen vėnė nė zbatim pa humbur kohė, edhe pse ndodhemi nė njė pėrballje tė madhe me krizėn ekonomike qė kanė pėrfshirė ekonomitė e botės'


ROMĖ - Kancelarja gjermane, Angela Merkel deklaroi sot nė Davos se aktualisht nevojiteshin reforma sturkturore tė forta edhe pse e gjithė bota po pėrballej me krizėn ekonomike. ''Kemi njė nevojė tė theksuar pėr reforma strukturore qė duhen vėnė nė zbatim pa humbur kohė, edhe pse ndodhemi nė njė pėrballje tė madhe me krizėn ekonomike qė kanė pėrfshirė ekonomitė e botės'', deklaroi kancelarja gjermane, Angela Merkel nė Davos, e cila theksoi ''se objektivi ishte transformimi i Unionit monetar nė njė grup mė tė fuqishėm dhe mė tė qėndrueshėm''. ''Nuk nevojiten operacionet nė terma afatshkutra, por reforma strukturore pėr pėrmirėsimin e konkurencės'', veēoi shefja e qeverisė gjermane.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi