stampa | chiudi

Ekonomi

21/01/2013 19:13:33

Nobelisti Muhamad Yunus ne Shkoder

Takim me artizanet e qytetit


SHKODĖR - Artizanet e njohura shkodrane tė fshatit Zogaj, nė breg tė Liqenit tė Shkodrės, kanė patur sot njė mysafir tė veēantė, profesor Muhamad Yunus, promotor i biznesit social nė botė, fitues i ēmimit Nobel pėr Paqen nė vitin 2006.

Nė kėtė vizitė nė fshatin turistik Zogaj, qė shquhet pėr mjeshtėrinė artizanale tė prodhimit tė qilimave, Muhamad Yunus, shoqėrohej nga pėrfaqėsues tė Ministrisė sė Punės dhe tė zyrės Yunus Social Business Albania.

Gjatė vizitės sė tij, prof. Yunus u njoh nga afėr me mėnyrėn e tė punuarit nė punishten shumė tė njohur, jo vetem nė Shkodėr, por edhe nė shkallė vendi, nė tė cilen janė tė punėsuara vajzat dhe gratė zaganjore tė bregut tė liqenit.

Gjatė prononcimit pėr mediat e pranishme, Prof. Yunus u ndal tek biznesi social, duke theksuar ai ka mundėsi kudo pėr t'u zhvilluar. Yunus tha se "prodhuesit e vėrtetė nė shumicėn e vendeve, shfrytėzohen, ato punojnė shumė, kanė aftėsi tradicionale, por marrin shumė pak para".

Sipas tij, "kėto biznese pėrqėndrohen nė zgjidhjen e problemeve tė njerėzve, kėshtu qė prodhuesit e vėrtetė duhet tė marrin ēmimin mė tė mirė". "Ky ėshtė njė problem global, nuk ėshtė vetem i Shqipėrisė, por ne mendojmė qė shembulli i Shqipėrisė tė bėhet edhe njė model pėr vendet e tjera", nėnvizoi Yunus.

I pyetur pėr ēmimin e marrė prej tij, Prof. Muhamad Yunus sqaroi se ēmimi ėshtė dhėnė pėr punėn me gratė pėr dhėnien e kredive tė vogla nė favor tė grave. Dhe kjo ide, vijoi ai, ėshtė bėrė tashmė popullore nė tė gjithė botėn, dhe pėrmes kėtij mekanizmi gratė mund tė bėjnė biznesin dhe aktivitetet e tyre tė qėndrueshme.

Duke folur diēka pėr aktivitetin e tij personal, ai bėri tė ditur se ėshtė profesor i ekonomisė, duke ushtruar aktivitetin e tij nė SHBA dhe nė Universitetin e Chittangong nė Bangladesh, ndėrkohė qė spikat nė ngritjen dhe zhvillimin e njė prej bankave mė tė mėdha tė mikrokredisė dhe mikrofinancės pėr tė varfėrit tė cilėt nuk kanė akses nė banka pėr shkak tė gjendjes sė tyre ekonomike sociale.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi