stampa | chiudi

Ekonomi

15/01/2013 18:01:45

2,9 miliarde per Greqine nga Zona Euro

Ky kėst ėshtė pjesė e njė ndihme prej 49 miliardė eurosh pėr Greqinė vendosur nga drejtuesit evropianė nė muajin dhjetor


BRUKSEL - Zona euro do t'i hapė dritėn e gjelbėr nė ditėt e ardhshme zhbllokimit tė njė kėsti prej 9,2 miliardė eurosh pėr Greqinė , qė ėshtė vetėm njė formalitet, sepse Greqia ka pėrmbushur kriteret e kėrkuara nga kreditorėt, theksuan sot burimet evropiane.

Ky kėst ėshtė pjesė e njė ndihme prej 49 miliardė eurosh pėr Greqinė vendosur nga drejtuesit evropianė nė muajin dhjetor. Njė ndihmė prej 34 miliardė eurosh i ėshtė akorduar tashmė Greqisė.

Kėsti prej 9,2 miliardė eurosh, qė do tė jepet nė muajin janar, ėshtė vetėm njė formalitet, sepse vendimi politik ėshtė marrė tashmė nė muajin dhjetor'', theksoi njė burim evropian duke shtuar se i vetmi kusht qė duhet tė pėrmbushė Greqia ėshtė vazhdimi i zbatimit tė reformave tė parashikuara, kėrkuar nga trojka e kreditorėve (BE, BQE dhe FMN).

Sipas njė burimi tjetėr evropian, reforma fiskale miratuar nga Athina i korrespondon kėrkesave tė trojkės. Zhbllokimi i kėstit do tė jetė nė rendin e ditės nė takimin e ministrave tė Financave tė zonės euro qė do tė zhvillohet javėn e ardhshme nė Bruksel.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi