stampa | chiudi

Ekonomi

14/01/2013 12:13:58

Greqi: rritje tė ēmimit tė energjisė

Rritja e ēmimit tė energjisė elektrike do tė jetė mes 8,62 pėr qind dhe 12,73 pėr qind pėr familjet, dyqanet, industritė e vogla dhe fermerė


ATHINĖ - Ministria greke e Ambientit dhe e Energjetikės njoftoi rritjen e parė tė ēmimit tė energjisė elektrike pėr vitin 2013, rritje qė do ta pasojnė edhe dy tė tjera brenda po kėtij viti. ''Rritja e ēmimit tė energjisė elektrike do tė jetė mes 8,62 pėr qind dhe 12,73 pėr qind pėr familjet, dyqanet, industritė e vogla dhe fermerėt'', deklaroi zėvendėsministri i Ambientit dhe i Energjetikės, Maqis Papagjeorgjiu. Rritja e parė e ēmimit, 8,62 pėr qind, do tė jetė pėr tri muajt e parė tė vitit, ndėrkohė qė nė fund tė marsit do tė vendoset edhe rritja e dytė, qė i korrespondon periudhės prill-qershor 2013. Rritja e tretė prej 12,73 pėr qind do tė bėhet nė korrik.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi