stampa | chiudi

Ekonomi

12/01/2013 09:59:39

Forcohet leku, dobesohen valutat

Dollari ka zbritur tė shtunėn nė nivelin e 104.53 lekėve, kundrejt 105.34 lekėve qė ishte njė ditė mė parė


TIRANE - Nė tregun e kėmbimit valutor monedha vendase Lek ėshtė forcuar kundrejt dy valutave kryesore nė treg, euron dhe dollarin. Tė dhėnat nga kursi zyrtar i kėmbimit valutor i Bankės sė Shqipėrisė konfirmojnė zhvlerėsimin e dollarit me 0.43 lekė kundrejt monedhės vendase.

Dollari ka zbritur tė shtunėn nė nivelin e 104.53 lekėve, kundrejt 105.34 lekėve qė ishte njė ditė mė parė. Monedha amerikane pėsoi sot dobėsimin e dytė brenda javės. Ajo pėsoi njė vlerėsim tė shpejtė gjatė javės sė kaluar si pasojė e forcimit nė bursat ndėrkombėtare, duke arritur kuotėn mė tė lartė nė shtatė javėt e fundit kundrejt euros.

Nga ana tjetėr, euro ėshtė dobėsuar lehtė krahasuar me njė ditė mė parė, duke shėnuar dobėsimin e parė gjatė kėsaj jave. Monedha europiane ėshtė kuotuar nė 139.50 lekė, duke u zhvlerėsuar 0.18 lekė kundrejt ditės sė djeshme.

Lekė pėr njėsi tė monedhės sė huaj

Dollari Amerikan USD 104.53 -0.43
Euro EUR 139.50 -0.18
Poundi Britanik GBP 170.97 -0.73
Franga Zviceriane CHF 115.53 -0.07

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi