stampa | chiudi

Ekonomi

11/01/2013 15:42:47

CEZ nuk mund tė shese aksionet, nuk ka aplikuar ende

ERE dot vendosė pėr licencat e CEZ dhe nė rast se ato do tė hiqen, si me shumė gjasa do tė ndodhė, menaxhimi i kompanisė kalon menjėherė nė duart e administratorit tė ri shtetėror


TIRANĖ - Drejtues te Entit Rregullator tė Energjisė, deklarojnė se ėshtė e pamundur qė CEZ te shese aksionet e saj te sistemit te shperndarjes. Mė datė 21 janar, ERE dot vendosė pėr licencat e CEZ dhe nė rast se ato do tė hiqen, si me shumė gjasa do tė ndodhė, menaxhimi i kompanisė kalon menjėherė nė duart e administratorit tė ri shtetėror. CEZ nuk ka aplikuar pranė ERE pėr shitjen e aksioneve dhe ndryshimin e kapitalit. Nė njė artikull tė Prague Daily Monitor, citohen pėrfaqėsues tė CEZ, tė cilėt deklarojnė se me shumė gjasa licencat do tė hiqen nga ERE dhe sistemi i Shpėrndarjes do tė kalojė nėn menaxhimin shtetėror. CEZ ėshtė duke u pėrgatitur pėr tė cuar nė arbitrazh qeverinė shqiptare pėr dėmet qė i ka shkaktuar. ERE do tė shpallė sot konkursin pėr kandidaturat e administratorit qė do tė marrė nėn menaxhin sistemin e Shpėrndarjes sė Energjisė nė rast tė largimit tė CEZ.


HermesNews - ©2013

stampa | chiudi