stampa | chiudi

Ekonomi

10/01/2013 08:43:42

DASH: TAP apo Nabucco, nuk ndėrhyjmė

'Zyra e Burimeve Energjitike nė DASH, e drejtuar nga i Dėrguari i Posaēėm dhe Bashkėrenduesi pėr Ēėshtjet e Energjisė Ndėrkombėtare Carlos Pascual po punon intensivisht me vendet e kėtyre rajoneve dhe mbarė Europėn, pėr tė nxitur ndėrtimin e Korridorit tė Jugut'


SHBA - Departamenti Amerikan i Shtetit ka reaguar zyrtarisht pėr projektet e gazsjellėsit. Departamenti Amerikan i Shtetit njofton se po punon aktivisht pėr tė nxitur ndėrtimin e Korridorit tė Jugut, por nuk ka njė qėndrim pėr tė mbėshtetur rrugė konkrete tė eksportit tė gazit nga rajoni i Kaspikut nė Europė. Njė zėdhėnės i DASH, i tha “Zėrit tė Amerikės” se “Zyra e Burimeve Energjitike nė DASH, e drejtuar nga i Dėrguari i Posaēėm dhe Bashkėrenduesi pėr Ēėshtjet e Energjisė Ndėrkombėtare Carlos Pascual po punon intensivisht me vendet e kėtyre rajoneve dhe mbarė Europėn, pėr tė nxitur ndėrtimin e Korridorit tė Jugut”. Sipas zėdhėnėsit, SHBA mbėshtesin fuqimisht ndėrtimin e korridorėve tė rinj, qė do tė sillnin njė shumėllojshmėri burimesh energjitike si dhe rrugėsh tranziti tė tyre .

gazeta shqiptare

stampa | chiudi