stampa | chiudi

Ekonomi

10/01/2013 08:26:51

FMN, presion Lisbonės pėr shkurtime

Ndėrkombėtarėt kėrkojnė uljen e numrit tė funksionarėve duke reduktuar pagat e tyre dhe pensionet pėr realizimin e kursimit tė katėr miliardė eurove


LISBONĖ - Fondi Monetar Ndėrkombėtar (FMN) rekomandoi pėr Portugalinė, nėn asistencė financiare, uljen e numrit tė funksionarėve duke reduktuar pagat e tyre dhe pensionet pėr realizimin e kursimit tė katėr miliardė eurove, sipas njė raporti tė publikuar nė faqen e internetit tė qeverisė. Rekomandimet e kėtij raporti, njė version paraprak i tė cilit ishte zbulimi nga e pėrditshmja ekonomike ''Jornal de negocios'', do tė kontribuojnė nė projektin e kryeministrit tė qendrės sė djathtė, Pedro Passos Coelho, pėr reduktimin nė dy vjet tė shpenzimeve publike me katėr miliardė euro nė sajė tė njė reforme shtetėrore njoftuar nė muajin tetor 2012.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi