stampa | chiudi

Ekonomi

10/01/2013 07:53:09

2012-ta, mė shumė tė punėsuar

Nė 2012, filloi aplikimi i marrėveshjes sė punėsimit me Italinė, ku pėrfituan mbi 400 shtetas shqiptarė


TIRANĖ - Gjatė vitit 2012 tregu i punės nė Shqipėri pėsoi pėrmirėsime, ku vetėm nga zyrat e punės nė tė gjithė vendin u punėsuan 20.450 vetė, ndėrsa numri i tė papunėve tė regjistruar pranė zyrave tė punės arriti nė 141.930. Ndikim nė tregun e punės gjatė kėtij viti patėn dhe 5 marrėveshjet e aplikuara pėr punėsimin e shtetasve shqiptar nė tregun botėror. Nė 2012, filloi aplikimi i marrėveshjes sė punėsimit me Italinė, ku pėrfituan mbi 400 shtetas shqiptarė. Gjithashtu u nėnshkrua memorandumi i bashkėpunimit me Gjermaninė qė i hapi rrugėn punėsimit tė infermierėve tė parė shqiptarė atje.Viti 2012 ka qėnė i sukseshėm edhe nė fushėn negocimit tė marrėveshjeve me vendet e BE, kryesisht pėr sigurimet shoqėrore. Gjatė kėtij viti janė negociuar marrėveshje me Belgjikėn, Rumaninė, Maqedoninė, Luksenburgun, Hungarinė dhe Ēekinė.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi