stampa | chiudi

Ekonomi

07/01/2013 11:24:34

Pėrshpejtohen privatizimet greke

Trojka, privatizimet janė kusht pėr rimėkėmbjen e ekonomisė vendase


ATHINĖ - Pas disa vite vonesash plani i privatizimeve nė Greqi, i konsideruar nga Trojka e ndėrkombėtarėve (FMN-BE-BQE) si kusht i domosdoshėm pėr vazhdimin e progamit tė ndihmave financiare pėr ripėrtėritjen ekonomike tė vendit, nga partnerėt e huaj, duhet se ėshtė nė rrugėn e duhur.

Pėr shoqėritė ndėr tė parat nė listėn e privatizimit si Postal Bank, ku shteti grek zotėron 34,40 pėr qind tė aksioneve, Posta Greke Elta, ku zotėron 9,90 pėr qind, Eurobank ku pronėsi e shtetit janė 6,075 pėr qind e aksioneve po ashtu edhe Ethniki Trapeza, ku Athina zyrtare ka 6,070 pėr qind tė aksioneve, ndėrsa rreth 43 pėr qind e aksioneve ėshtė nė pronėsi tė 70 mijė individėve tė cilėt kanė investuar kursimet e tyre, janė paraqitur tashmė ofertat nga katėr banka, mė saktė nga Ethniki Trapeza, Eurobank, Alpha Bank dhe Attica Bank.

Sipas njė raporti tė Bankės Qendrore tė Greqisė, pėr rikapitalizimin e Postal Bank nevojiten 3,7 miliardė euro, ndėrsa pjesa e mirė e aksioneve qė do tė blihet nga enti apo shoqėria e parė qė paraqet njė ofertė ka nevojė pėr njė mbėshtetje financiare prej 500 milionė euro.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi