stampa | chiudi

Ekonomi

03/01/2013 12:12:01

Tregje cilėsore pėr konsumatorėt, premtimi i METE pėr 2013

13,000 biznese tė reja dhe 3,500 licensa pėr kėtė vit


TIRANE - Totali i shpenzimeve tė parashikuara nė buxhetin 2013 pėr Ministrinė e Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjitikės llogaritet nė masėn 1.99 miliard lekė, ose 0.14% e PBB dhe pėrfshin arritjen e standardeve nė tregje me ndikim nė jetėn e qytetarit si konsumator.

Fondet e parashikuara nė buxhet pritet tė shėrbejnė kryesisht nė zhvillimin e qendrueshėm tė biznesit pėrmes pėrmirėsimit tė klimės sė biznesit pėr hapjen e 13,000 bizneseve tė reja dhe dhenies se 3,500 licensave.

Gjatė vitit 2013 METE parashikon tė rrisė shkallėn e kontrollit tė pajisjeve nen presion nė vendin e punės, sigurisė sė instalimeve elektrike, subjekteve qė kryejne veprimtari pėr tregtimin e naftės, gazit dhe nenprodukteve te tyre dhe mbikqyrjes sė tregut tė produkteve te tjera jo ushqimore, nė krahasim me vitin 2012.

METE parashikon zhvillimin e mėtejshėm tė kapaciteteve institucionale pėr menaxhimin, koordinimin dhe zbatimin efikas tė politikės rajonale tė Shqipėrisė dhe zbatimin e politikės rajonale tė BE-sė.

Pėr sivjet, METE parashikon rritje tė fluksit tė Investimeve te Huaja Direkte (IHD) pėrmes dhėnies sė shėrbimeve ndaj 10 investitorėve tė huaj dhe pėr 3 studime mbi potencialet investuese nė Shqipėri.

Nxitja e bizneseve kreative pėrmes dhėnies tė granteve pėr 20 kompani nė fushen e kreativitetit, janė gjithashtu tė pėrfshira nė shpenzimet e Ministrisė sė Ekonomisė kėtė vit.

HermesNews - ©2013

stampa | chiudi